הסרת גוש בשד בניתוח אחד

0
1690
הסרת גוש בשד בניתוח אחד

לפני כל פעולת ניתוח של סרטן השד, המנתח ישוחח איתך על סוג הניתוח שמתאים ביותר למקרה שלך. המנתח לא יעשה כל פעולה או הליך ניתוחי ללא הסכמתך.

סוג הניתוח שלך יהיה תלוי בכמה גורמים:

  • גודלו של הסרטן בשד שלך.
  • אם הגידול התפשט גם לחלקים אחרים של הגוף.
  • גודל השדיים שלך.
  • הרצון האישי והרגשות שלך.

סוגי ניתוחי שד

במצבים מסוימים ייתכן שיוצע לך מבחר של טיפולים שתצטרכי לבחור מביניהם את מה שמתאים לך:

  • א. ניתוח להסרה של כל השד (Mastectomy).
  • ב. ניתוח להסרת גוש בשד בלבד, שנקרא גם כריתת גוש או כריתה מקומית (Lumpectomy),
  • ג. ניתוח להסרה של כרבע מרקמת השד (Quadrantectomy).

תוכלי לבחור בשחזור של השד כבר בזמן הניתוח או במועד מאוחר יותר. אם הניתוח שתעברי הוא ניתוח שימור שד, תצטרכי לעבור לאחר הניתוח הקרנות לרקמת השד הנותרת.

ההקרנות נועדות לטפל בכל התאים הסרטניים שעלולים עדיין להסתתר ברקמת השד. ייתכן גם שלאחר הניתוח תצטרכי לעבור הקרנות לבלוטות הלימפה מעל עצם הבריח. גם לאחר כריתת כל השד ייתכן שיהיה צורך בטיפול בהקרנות. תלוי אם קיים סיכון שהסרטן יחזור אל אזור החזה.

אחת הטכנולוגיות החדשניות ביותר בתחום ניתוחי השד הוא מכשיר שנקרא מרג'ין פרוב (MarginProbe)שמאפשר לחסוך ניתוח למפקטומי נוסף לאחר הניתוח הראשון.

מתי נדרש ניתוח שד נוסף?

ובכן, ניתוח נוסף נדרש כאשר לאחר הניתוח מעלות בדיקות המעבדה את החשד כי שולי הכריתה של אותו גוש בשד לא מספיק רחוקים מן הגידול הסרטני. כלומר שהשוליים נגועים ולא נקיים מספיק.

בעת ניתוח של גוש בשד שואף המנתח להוציא מהשד את הגידול כאשר הוא מוקף במעטפה של רקמה בריאה, כך שלא יהיה צורך לחזור על הניתוח ולנקות את שולי הגידול הסרטני.

כאן באה לעזרתו של המנתח הטכנולוגיה של מרג'ין פרוב שמאפשרת לו לזהות כבר בזמן הניתוח אם כל השוליים הנגועים של הגידול הוצאו. טכנולוגיה זו חוסכת ב-60% מהמקרים את הצורך בניתוח חוזר.

תופעות לוואי לאחר הניתוח

ניתוח כירורגי במקרים של סרטן השד גורם לכאב צורב במקום החתך ובאזור הכתפיים, הגב והצוואר. ניתוח לכריתה מלאה של השד – mastectomy – עלול להוביל גם לתחושה של חוסר איזון עקב השינוי במשקל בצד אחד של הגוף לעומת הצד השני. אם במהלך הניתוח חלה פגיעה עצבית כלשהי, התוצאה היא חוסר תחושה ועקצוצים בחזה, בזרועות ובבתי השחי. עלולה להיווצר נפיחות כרונית של הזרוע שידועה גם כבצקת לימפתית שנגרמת עקב נוזל לימפה שנאגר במקום.

בכל מקרה של שאלות נוספות לגבי ניתוח סרטן השד תוכלי לפנות לרופא המטפל ולבקש תשובות. אם תרצי לחלוק את חוויותייך עם נשים נוספות שסובלות מסרטן השד תוכלי לפנות לפורומים שונים באינטרנט ולמצוא אחיות לצרה, ללמוד מהן ולשתף אותן בדברים שמטרידים לך.

השאירו תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here