ניתוחים לשחזור אחרי כריתת השד

0
2474
ניתוחים לשחזור אחרי כריתת השד

ניתוחים שנועדו לשחזור השד מבוצעים לרוב אחרי כריתה חלקית או מלאה של השד אך לעתים מבצעים את ניתוחי השחזור במהלך הניתוחים של הכריתה. מטרתם היא לשחזר את השד בצורה הקרובה ביותר למראה שלו לפני הכריתה. לא מדובר על ניתוחים בעלי משמעות רפואית והמטרה שלהם היא בעיקר שלא לפגוע בדימוי הגוף בנשים. המטרה בניתוחים האלו היא להשתמש במידת האפשר בכמה שיותר רקמה טבעית אך לרוב משתמשים בשתלים מלאכותיים, בשרירים או בשומן שהועברו מאזורים שונים בגוף. במהלך הניתוחים ניתן אף לשחזר את הפטמות.

בעד ונגד שחזור שד לאחר סרטן השד

באופן עקרוני לא מדובר על החלטות רפואיות. ההחלטה נעשית בידי האישה שעתידה לעבור את ניתוח הכריתה. סרטן השד עלול להופיע במצבים שונים בחיים. כתוצאה מכך הוא יכול לתפוס נשים רבות במצבים בהם אין להן בני זוג והכריתה מעוררת בהן חשד כי יתקשו למצוא בן זוג. במקרים אחרים מדובר על נשים קשישות שהמראה הנשי פחות חשוב להן. בכל מקרה, את ההחלטה יש לעשות לפני ניתוח הכריתה והיא צריכה להיעשות בשילוב של אונקולוג, כירורג וכירורג פלסטי שמתמחה בניתוחים לשחזור שד.

מתי לבצע את ניתוח השחזור?

לגבי השאלה מתי לבצע את ניתוח השחזור, חשוב להבין כי מדובר על עניין מאוד אינדיבידואלי. במידה ומדובר על סרטן שד מוקדם מאוד, ניתן ללא שום בעיה לבצע את הניתוח במהלך הכריתה. עם זאת, סוגי סרטן השד מתקדמים יותר יהיו כרוכים בהקרנות או בטיפולים כימותרפיים ועל כן ניתוח השחזור עלול לכאוב מאוד או במקרים מסוימים אף להיכשל ולכן ראוי להמתין. המתנה מאפשרת לאישה להתמודד עם המראה החדש ולעתים קרובות נשים מרגישות כי אינן מעוניינות בשחזור לאחר הכריתה כלל. מצד שני, יש לזכור כי ניתוח שחזור שמופרד מניתוח הכריתה מצריך ניתוח נוסף עם כל המשמעויות של הדבר (הרדמה, ניתוח, החלמה וכיו"ב).

סיבוכים של ניתוח לשחזור שד

ישנן מגוון של בעיות ותופעות שעלולות להופיע לאחר ניתוח של שיחזור השד לאחר כריתה מלאה או חלקית. זיהומים היא תופעה שכיחה למדי ולכן לאחר הניתוח מקובל לתת טיפול אנטיביוטי מניעתי. עם זאת חשוב מאוד לעמוד על המשמר ולשים לב לכל סימן של זיהום, כלומר להופעת אדמומיות, נפיחות או הפרשות מהפצע. כמו כן לעתים ישנה הצטברות של נוזל הפרשה, דליפה של סיליקון במקרה של שילוב שתל חיצוני וכמובן כאבים וחוסר נוחות. נשים רבות מדווחות על עקצוצים בזרוע או בצד שעבר את הניתוח ולעתים אף אובדן תחושה כתוצאה מפגיעה בעצבוב.

ניתוח לשחזור שד אחרי סרטן השד שמערב הסרה של שריר מהבטן יכול להוביל להיחלשות של דופן הבטן וכתוצאה מכך להוביל לבקע. באופן דומה עלולות להופיע בעיות גב במידה ונלקח שריר מהגב. בעיה נוספת היא חוסר אחידות בין השד המשוחזר והשד שנותר במקומו.

השאירו תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here