צמחי מרפא סיניים – כוח הריפוי

0
1665
צמחי מרפא סיניים – כוח הריפוי

שימוש בצמחי מרפא קיים אלפי שנים בתרבויות רבות במזרח אסיה, צפון ודרום אמריקה, יוון העתיקה, מצרים ועוד.

בתקופות עתיקות בסין השימוש בצמחי מרפא בתרבות הסינית היה שונה מאיך שהדבר מקובל כיום. אלו שנחשבו כחולים, נטען חלו בשל כניסה של שדים ורוחות. השימוש הנפוץ היה סביב צמחים ארומטיים על מנת לסלק את אותם שדים ורוחות.

עם השנים החלו בתרבות הסינית להבין טוב יותר את מכלול גוף האדם. ידע רבה החל להיות מבוסס על מחקר ותיעוד רב. בשנת 200 אחרי הספירה נמצאו ספרי רפואה רבים אשר עסקו בתיאור אודות השפעות של צמחים, מרשמים רבים, אבחנות וסיפורי מקרה ייחודיים.

ברפואה הסינית קיימת אבחנה ברורה בין שורש הבעיה, שהוא הגורם לה, לבין הענפים – אלו נובעים מתוך הבעיה עצמה. באם למשל קיימת אנמיה (שורש\גורם) נובעים ממנה עייפות, חולשה, סחרחורות ועוד (ענפים).

מטפל המשתמש בטיפול בעזרת צמחי מרפא סיניים ירצה לבנות פורמולה. זו תהיה מכוונת להיות מסוגלת להעניק פתרון בצורה מקיפה הן לשורש הבעיה והן לענפיה השונים. בתוך אותה פורמולה, המיוצרת למול בעיה רפואית מסוימת, קיימים מעמדות והיררכיה של ממש כפי שהדבר נהוג ומקביל בתרבות הסינית. כל מעמד של צמח בא להעניק לו את חשיבותו ושילובו בתוך הפורמולה. לרוב, ככל שהצמח חשוב יותר כל יזכה הוא ליותר ביטוי בפורמולה. כל פורמולה שקיימת מעניקה מועמדות לצמח כזה או אחר שלא בהכרח תוענק לו בפורמולה אחרת – הכול על פי הבעיה הרפואית אותה רוצה המטפל לפתור.

צמחי מרפא סיניים

במסגרת אותה היררכיית צמחי המרפא המצויה בפורמולה ישנו את העומד בראשה – ה"קיסר". הקיסר יהיה הצמח המבטא את הרעיון המרכזי בפורמולה ומכוון הוא לטפל בבעיה העיקרית של המטופל. אחריו יש את ה"שרים". כל שר בפורמולה ירצה לטפל בהיבטים שונים של הבעיה המרכזית וכן בבעיות נלוות נוספות. למטה בהיררכיה מצויים ה"עוזרים". הם יטפלו בנושאים משניים, במניעת הידרדרות המחלה, עוסקים בפעילות איזון ומניעה של תופעות לוואי. אחרון בהיררכיה הוא ה"משרת". תפקידו לאזן את הפורמולה עצמה, לכוון אותה למקום הנכון בגוף וליצור הרמוניה מתאימה בין המרכיבים השונים.

לכל צמח מרפא ברפואה הסינית יש מספר רב של איכויות והשפעות. שילוב בין מספר צמחים מביא את הפורמולה לעבוד בסינרגיה שתביא להשפעה הרצויה. על המטפל להסביר בפרוטרוט מדוע בחר באותם צמחים ואף להעניק הסבר לגבי המינון שלהם, מהי אסטרטגיית הטיפול לאורך זמן, השפעות וכל שאלה אחרת שעולה בראשו של המטופל.

בהגעת מטופל למטפל בצמחי מרפא סיניים יעבור הוא תשאול מקיף. אחריה המטפל יקבע את אבחנתו וממנה יסיק לכדי גיבוש אסטרטגיה טיפולית. בחלק רחב מהמקרים יעניק המטפל פורמולה קלאסית ידועה מראש של צמחי מרפא בעבור אותה בעיה ספציפית, כשלרובן פעילות בעלת טווח זמן רחב. בהמשך, תהה התאמה מדויקת יותר על בסיס הפורמולה הקלאסית עבור המטופל. בתהליך זה, שנקרא מודיפיקציה, המטפל יביא לשינוי מינון הצמחים בפורמולה, השמטה של צמחים, הוספה, התאמת אופן שימוש ושינוי במינונים. בכוחם של שינויים אלו להביא בעצמם לפתרון של בעיות רפאיות שבבסיסן עומדים צמחי המרפא הסיניים.

השאירו תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here