הכל על ניתוח אף

0
806
הכל על ניתוח אף
מקור pixabay

מאת שירי ברק  www.miok.co.il

ניתוח אף נחשב כיום, לאחד מהניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר. יחד עם זאת, למרות הפופולאריות שלו, מדובר בניתוח מורכב, אשר בכדי שיוכתר כסיפור הצלחה (ולא יוביל לצורך בניתוח נוסף לצורך תיקון), חשוב לבחור בתבונה את הרופא המנתח.

יש למקד את החיפוש במנתחים פלסטיים מומלצים, לבקש לראות תמונות של דוגמאות לניתוחים אשר בוצעו על ידם (תמונות של לפני ואחרי) וכמובן, לקבוע פגישת ייעוץ ראשונית, אשר תאפשר לקבל את התמונה המלאה לגבי אותו המנתח ולגבי הליך הניתוח עצמו.

מתי יעלה הצורך/ רצון בניתוח אף?

קיימים סוגים שונים של ניתוחי אף: ניתוחים אסתטיים, אשר מיועדים לאנשים אשר אינם שלמים עם מראה האף שלהם ומבקשים לשנות את גודלו, צורתו. ניתוחי אף רפואיים, אשר אמורים לתקן מצבים של קושי במעבר האוויר. ניתוחי אף משולבים, אשר משלבים בתוכם את התועלות מ-2 הסוגים הקודמים.

ניתוח אף יכול לפתור מגוון רחב של מצבים שונים כמו: אף גדול ביחס לפנים, בליטה על פרופיל האף, חוסר סימטריה ועוד..

אם נחזור לרגע לשאלה מתי יעלה הצורך או הרצון בניתוח אף, התשובה היא פשוטה: הצורך יעלה כאשר המטופל יסבול מבעיות נשימה. הרצון יכול לעלות אצל כל מי שאינו שבע רצון ממראה האף שלו.

סוגים של ניתוחי אף

קיימות 2 גישות מרכזיות של ניתוח אף: הראשונה היא ניתוח אף בגישה סגורה – במקרה הזה, מבצעים חתכים בחלק הפנימי של האף, במטרה למנוע צלקות. הגישה השנייה היא ניתוח בגישה הפתוחה – בגישה זו עושים חיתוך קטן בחלק החיצוני של האף – מה שמאפשר למנתח ראייה טובה יותר וגמישות רבה יותר במהלך הניתוח.

חשוב לציין שכיום, הניתוח הנפוץ יותר הוא זה שבגישה הסגורה ולו מהסיבה שהניתוח פגישה הפתוחה הינו ארוך ויקר יותר.

במקרים מסויימים אין צורך בניתוח פלסטי של ממש, אלא ניתן להסתפק בתיקוני אף בדרכים שונות, והתוצאות ישמרו לזמן מוגבל.

הליך ההכנה לניתוח אף

ההכנה לניתוח מתחילה במפגש מקדים עם הרופא. מטרת המפגש היא לאפשר לרופא להבין את כל הדרישות והציפיות של המטופל מהניתוח ולבצע בדיקות מקדימות, בכדי לוודא שהמטופל אכן מתאים לניתוח.

כמובן, שבמהלך המפגש הרופא יספר למטופל מה הוא הולך לעשות במהלך הניתוח ויציג לו הדמיות לגבי איך האף עתיד להיראות בסיום הניתוח.

מהלך הניתוח עצמו

ניתוח אף מתבצע ברוב המקרים בהרדמה מלאה. אורך הניתוח הוא בין כשעה לשעתיים – בהתאם לסוג ולרמת המורכבות של אותו הניתוח.

במהלך הניתוח, המנתח למעשה, חושף את שלד האף ומבצע את עיצוב השלד, זאת באמצעות פעולות כמו: שיוף, שבירת עצם, הוספת סחוס ופעולות נוספות. בסיום הניתוח המנתח מחזיר את העור למקום ומבצע תפירה וחבישה באמצעות סד גבס.

מה קורה לאחר הניתוח?

במקרים רבים המנותח יישאר לאשפוז ולהשגחה של כיממה. לאחר מכן, ישוחרר לביתו, אך יצטרך לנוח מספר ימים ולהתמודד עם תופעות פחות נעימות של נפיחות ולעיתים גם קושי מסוים בנשימה. לאחר מספר ימים המטופל יוזמן לרופא, להסרת הגבס ואם תחושת הנעימות או הכאב לא יחלפו עד לאותו המועד, הרופא ירשום לו משככי כאבים.

יש לקחת בחשבון כי לאחר הניתוח המטופל יתבקש להימנע מפעילויות  מאומצות, מחשיפה לשמש ומחבישת משקפיים, למשך תקופת זמן אשר יכולה להגיע גם למספר שבועות.

השאירו תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here